Bitez Dondurma

“%100 organik meyvelerden elde edilen Bitez Dondurması’nın meyveleri özenle üretilip toplanmakta, gıda mühendisimizin öncülüğünde lezzet yelpazesine sunulmaktadır. Bitez Dondurma, elde ettiği tecrübe ve güven sayesinde kaliteden ödün vermeden 12 ay boyunca hijyenik ve doğal ortamında hizmet vermektedir” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İhtiyar sorularımızı yanıtladı.
Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1995 yılında Mehmet, Ahmet, Ramazan İhtiyar Kardeşlerin ilk olarak Bitez köy meydanında hizmete açılan Bitez Dondurma’da kuruluşundan bu yana hiçbir katkı maddesi kullanılmadan tamamen taze meyvelerden ürettiğimiz dondurmalar Bitez halkına sunmuştur. %100 organik meyvelerden elde edilen Bitez Dondurması’nın meyveleri özenle üretilip toplanmakta, gıda mühendisimizin öncülüğünde lezzet yelpazesine sunulmaktadır. Bitez Dondurma, elde ettiği tecrübe ve güven sayesinde kaliteden ödün vermeden 12 ay boyunca hijyenik ve doğal ortamında hizmet vermektedir. Tüm şubelerimizin mekân kurgusunda Bodrum’un ikonik renk ve sembollerini kullanmaya özen gösterilmiştir. Böylece müşterilerimiz hangi şubemize giderse gitsinler Bitez ’deki yerimize gelmiş gibi hissetmiş olurlar. Prensiplerimiz gereği seri üretimi değil kaliteli ve nitelikli ürün üretimini pazara sunmayı benimsiyoruz. Rekabetçi üstünlüğümüzü değerlerimize sadık kalarak sağladığımıza inanıyoruz. Bu tutumumuza en örnek gösterebileceğimiz davranışımız ise kendi yemediğimiz hiçbir şeyi gelen konuklarımıza da sunmamak diyebilirim. 

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz?
Ürün kalitesi ve çeşitliliği arttırma yönünde yapmış olduğumuz yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Maksimum düzeyde kaliteli ve doğal ürünlerle üretim yapma önceliğimizi koruyoruz. Yaşadığımız coğrafyanın lezzetlerinden olabildiğince faydalanmaya çalışıyoruz. Ege’nin bahçelerinden topladığımız taze meyvelerle üretimini yaptığımız pek çok dondurma çeşidimiz mevcut. Özellikle Bodrum mandalinasından  ürettiğimiz dondurma ile mandalinanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyoruz. Bunun yanı sıra yine tamamen doğal ürünlerle hazırladığımız Ege kahvaltısı, katkısız ve doğal süt ürünleri ile hazırladığımız tatlılarımız ve en tatlı anlarınız için de waffle vazgeçilmez lezzetlerimiz arasındadır.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şunu söyleyebilirim ki Bitez Dondurma’nın gerçekten sadık bir müşteri kitlesi var. Tamamen doğal ve lezzetli ürün arayışında olan bilinçli bir kitle var artık. Ve günümüzde çocuklarının da katkı maddesi içermeyen sağlıklı gıdalar tüketmesini dileyen, ya da yöresel lezzetlerine sahip çıkma felsefesini benimsemiş bir kitleden bahsediyoruz. İşte Bitez Dondurma bu anlamda piyasada ki tüm ihtiyaç ve beklentilerin karşılayabilecek donanıma sahip olduğundan yıllardır bu insanların vazgeçemediği bir konuma erişmiş durumda. Dolayısıyla sadece lezzet arayışında olanlar için değil, ne yediğine içtiğine dikkat eden, katkısız beslenmeye önem veren insanların tercih ettikleri bir marka haline geldik. 

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebiliriz?
Başta da belirttiğimiz gibi müşterilerimize sunduğumuz hizmet noktasında gerek ürün gerek hizmet kalitesi noktasında çok seçiciyiz. Bu noktada en iyi standartlarda kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu da bizim için uzun yıllara dayanan emek, işimize gönülden bağlılık ve kaliteli hizmet vermeye adanmışlık demek. Ve bu yüzden en kaliteli ürünleri en iyi fiyat ayrıcalığıyla sunmaya özen gösteriyoruz. 

Yaz ve kış dönemi dondurma satışlarını karşılaştırır mısınız? Ne gibi farklılıklar bulunuyor? Neden kış satışları daha düşük, bilgi verir misiniz?
Türkiye’de yaz ve kış döneminde satışlarda farklılıklar bulunuyor. Yaz mevsiminde dondurmaya olan talep çok fazla iken kış mevsiminde ise bu talep azalıyor. Bunun en önemli nedeni genel bir algı olan kış mevsiminde dondurma tüketiminin hastalıklara neden olacağı düşüncesinden kaynaklı. Oysaki dondurmayı sadece mevsimsel bir tercih olarak düşünmemek gerekir. Bugün pek çok gurme mekânda sıcak tatlıların dondurma ile servis edildiğine şahit oluyoruz. Üstelik taze meyve ve katkısız süt ile yapmış gerçek bir dondurmaysa vitamin değerinin yüksek olması nedeni ile çocuklarımız tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
Ekonominin gidişatının size olan yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Pek çok sektör gibi biz de ister istemez etkileniyoruz tabii. Bu durumu olabildiğince tolere etmeye ve fiyatlarımıza yansıtmamaya gayret ediyoruz. İhracatın azalmazı ve ithalatın artması ile birlikte fiyatlar son derece yükselmesi hal böyle olunca ulaşım ve lojistik anlamında ciddi yükselişler meydana gelmesi bir takım küçük işletmeleri çok zorluyor. Biz elimizden geldiğince bu krizi doğru yönetmeye gayret ediyoruz. 

Çalıştığınız kurumlar en çok hangi nedenlerle sizinle çalışmak istiyor? Bunun öncelikli nedeninin benimsemiş olduğumuz temel prensipler olduğunu düşünüyoruz. Hep vurguladığımız gibi tamamen doğal ürünleri 
tercih ediyor olmamız ve kaliteli hizmet anlayışımız başlıca etken. Hem tüketicilerimizin hem de iş ortaklarımızın güvenini sağlamak, karşılıklı iletişim ve dayanışmaya dayalı bir iş akışı oluşturmak bizim için çok değerli. Vermiş olduğumuz eğitimler sonrasında iş sahibi olabilme imkânı yanında birçok avantajı da beraberinde geliyor. Bu da minimum risk ile maksimum kazanç elde etmeniz demek oluyor.

Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Türkiye’de %100 doğal, meyveli dondurmalarda şeker içermeyen, diyabetik hastaların rahatlıkla tüketeceği dondurmalar ürettik. Tatlılarımız az şekerli, bunun yanı sıra Bodrum serpme köy kahvaltımızda da kendi bahçemizin zeytin ve zeytinyağını kullanıyoruz. Domates, biber, patlıcan hep kendi bahçemizin ürünüdür. Ayrıca kendi bahçemizde ürettiğimiz mandalina ve satsuma reçellerimiz mevcuttur. Yine kendi logomuzla sunduğumuz Türk kahvemiz insanların dilinden düşmemektedir.

Müşterilerinizin ürün alırken nelere dikkat etmesi gerekir?
Dondurma tatlı sektörü tüketici tarafından sürekli aranan ve tüketilen bir sektör. kolaymış gibi gözükse de alt yapısının çok güçlü olması gerekmekte, biz de yılların emeği gönülden bağlılığımız ve elde etmiş olduğumuz tecrübelerimiz ile sizlere kaliteli bir hizmet sunuyoruz. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu güler yüzlü hizmet anlayışı ile  Ürünlerimizin tazeliği, kalitesi ve en önemlisi doğallığı tercih sebebi olmamızı sağlıyor.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Çok kısa zamanda tercih edilen ve sevilen bir marka haline gelmemizdeki en büyük etken kaliteli hizmet anlayışımız ve güven vermemizdir. Bitez dondurma zincirinin yüksek  kaliteli bir iş organizasyonu olarak tanınması ve en iyi lisans imkanlarından birisi olmasının nedeni, başarının büyük oranda işletmecilerinin üstün niteliklerine dayanmasıdır. Tabii, bu başarıyı pekiştiren diğer unsur, hemen hemen hiçbir işletmenin sağlayamadığı yüksek kalitede verilen Bitez Dondurma eğitim ve destek programlarıdır. Tüm işletmecilere birinci 
günden başlamak üzere verilen yoğun ve kaliteli eğitimler, restoran dekorasyonu ve ekipman yerleşimi, ulusal ve lokal pazarlama destekleri, mal ve hizmet standartlarının sürekliliğini sağlamaya yönelik malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma geliştirme gibi; ama bunlarla sınırlı kalmayan, Bitez Dondurma eksperlerinin size sağlayacağı destek ve danışmanlık da işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Her zaman hedeflediğimiz gibi müşterilerimizin memnuniyeti daima önceliğimiz. Bu doğrultuda şube sayısını arttırmak yerine kaliteli hizmet odağımızdan uzaklaşmadan en iyi şekilde hizmet verebileceğimiz uygun lokasyonlara şubeler açmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2019 yılında projelendirmeye başladığımız tüm fikirleri hayata geçirmeye başladığımızı söyleyebiliriz. Bunlardan en önemlisi markamızın özümsediği kültüre yakışır biçimde üretim tesisimizi hayata geçiriyor olmaktı. 2019 yılında adımları atılan üretim tesisimiz sayesinde 2020’de de doğallıktan ödün vermeden üretilen ürünlerimizi tüketiciyle buluşturmayı amaçlıyoruz.