Saffet Abdullah

“Geleneksel güllaç yapımı deneyim ve zahmet ister. Bu emeği taşımayan ürünleri tüketiciye sevdirmek mümkün değildir. Bu süreçte kullanılan hammadde ve ekipmanlarında son ürüne ne kadar etkili olduğunu izaha gerek yok” diyen Saffet Abdullah 4. Nesil Temsilcisi Dr. Gürsel Arseven sorularımızı yanıtladı. 
Kendinizi tanıtır mısınız?
Saffet Kollektif Şirketi, Yalçın ve İlhan Arseven firmasıdır. Geleneksek bir tatlımız olan güllaç ürünümüzü tanıtmaya ve güncel tutmaya çabalayan Saffet Abdullah Markası ile ürettiğimiz Güllaç ürününü 1881 yılından günümüze ülkemizde ve dünyada tanıtan küçük ölçekte bir aile şirketiyiz. 

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman, kimler tarafından kuruldu?
17 yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı Rus savaşı nedeniyle Kırımdan İstanbul’a göç eden Abdullah Efendi, Osmanlı sarayına güllaç dökmeye başlar. Güllaççı başı unvanıyla mesleğini sürdürürken, 1881 yılında sur içi şehir emini bölgesinde kurduğu değirmen ve güllaç ocaklarında halka da hitap edecek şekilde güllaç üretimine başlar. Sonrasında işi 4 oğlundan üç tanesi Çanakkale ve Yemen cephelerinde şehit düşünce en küçük oğlu Saffet Efendiyle devam ettirir. Saffet efendi oğulları İlhan ve Yalçın Arseven’e devreder her bir jenerasyon yaklaşık 40 yıl görev yaparak bir sonraki kuşağa işi devrederken işi halen Gürsel ve Erdal Arseven 4. Kuşak olarak devam ettirmektedirler. 

Bu işe nasıl başladınız. Bu işi yapmanızda size yol gösteren ustalar arasında kimleri sayabilirsiniz?
Abdullah Efendi Osmanlı Sarayında ustası Bekir Efendiyle güllaç üretmeye başlamış kısa süre sonra yaşlı ustanın vefatı sonrası tek başına güllaç üretimine devam etmiştir. Sonraki dönemlerde meslek Babadan – oğula deneyimlerin aktarılması şeklinde devam etmiştir.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ana ürünümüz güllaç yufkası olmakla beraber ürün gamımızda Kemalpaşa tatlısı, peynir tatlısı, şekerpare, kadayıf, erişte, mantı, tarhana vb. ürünler de bulunmaktadır.

Yaptığınız ürünleri kimlere pazarlıyorsunuz. Müşterileriniz kimler? Ürünlerimizi iç ve dış pazarlarda birçok müşteri ile buluşturuyoruz. Küçük ve büyük toptancı grupları, Ulusal ve yerel market zincirleri, cateringler, unlu mamül satış yerleri, geleneksel yufka üreticileri gibi alanlarda pazarlama ve satış faaliyetini sürdürmekteyiz.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Ağırlıklı yılda 1 kez belirlemiş olduğumuz fiyat politikası ile devam ediyoruz. Genellikle bu durum döviz kurları ve enflasyon değişimleri gibi majör değişkenlerden olumsuz etkilenmekte olsa da fiyat politikamızı değiştirmeden dönemi tamamlamaya odaklanıyoruz. Geleneksel ürünün kötü etkilenmemesi ve toplumumuzdaki her bireyin doğru ve orijinal ürüne en ekonomik şekilde ulaşabilmesi için çabalıyor gayret sarf ediyoruz. 

Kullanılan ürünlerinin fiyatlarının yükselmesi sizi nasıl etkiliyor?
Tüm üretim süreçlerinde bu durum şüphesiz olumsuz yansır. Bizde bundan muaf değiliz. Fakat piyasa fiyatlarında ürün bazlı dalgalanmaya sebep olmayacak biçimde tutarlı ve sabit kalarak zaten yılda 1 kez hatırlanan bu ürünün talebinin olumsuz etkilenmemesine özen gösteriyoruz.

Bugün, güzel ve kaliteli bir güllaç yemek için ne kadar para ayırmalıyız. Bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Yukarıda izah ettiğimiz sebeplerden bağımsız olmamak üzere, bugün itibariyle bir aile içi veya bir davet sunumu amacıyla 20 kişilik bir güllaç tatlısının kuru güllaç yufkalarını 20-25 TL’lik bir fiyata ulaşılır kılmak için çabalıyoruz. (süt, şeker ve kuruyemiş ilavesiyle son tatlı hazırlaması dışında)

Görüyoruz bazı yerlerde çok ucuza tatlı satılıyor. Bu tatlılarda ne kullanılıyor ki bu kadar ucuza mal oluyor?
Bu soru için özellikle teşekkür etmek isteriz.  “Ucuz” kelimesi gerçek güllaç ürününü tarif edebilmek için yetersizdir.  Güllaç sezonluk talebi olan bir üründür. Talebi neredeyse sadece 1 aya sığan diğer aylarda üretim talebi olmayan bir ürünü 11 ay üreterek açık kalmak, lojistik ve depolama süreçlerini yönetmek, bu esnada kalite süreçlerine ve ürün güvenliğine ve marka imajına zarar vermeyecek şekilde süreçleri ve sonundaki riskleri yönetebilmenin bir maliyeti vardır. Çünkü piyasaya ihtiyacı olan miktar malı üretebilmek ve ahlaki /yeterli bir finansal planlamayla sezonu tamamlayabilmek amacımız vardır. Az miktar üretip minimum maliyetle, maksimum kar peşinde koşmanın çok ötesinde ve sadece güllaç üretimi yaparak süreci yönetmek herkesin tahmin edeceği üzere ticari açıdan mantıkla izah edilemeyen ancak mutlak sevgi, bağlılık ile yönetilebilecek bir süreçtir.  
Geleneksel güllaç yapımı deneyim ve zahmet ister. Bu emeği taşımayan ürünleri tüketiciye sevdirmek mümkün değildir. Bu süreçte kullanılan hammadde ve ekipmanlarında son ürüne ne kadar etkili olduğunu izaha gerek yok. Bu parametrelere bağlı kalarak görünür, şeffaf, sosyal sorumluluk süreçleri içinde yer alarak ( geleneksel yönünü yurt dışı dahil vurgulayarak mesleğin devamını sağlayabilmek),  her zaman ürün ve süreçlerin sorumluluğu taşıyabilmek, hesap verebilmek gibi bir düşünceyle; doğru ve en kaliteli hammadde, emek kullanılıyor. 

Geçmişten bu güne baktığınızda en çok neyin değiştiğini görüyorsunuz? Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Biz ürün ve üretimin yüzyıllar öncesinden gelen ruhuna bağlı kalmaya ve değiştirmemeye özen göstersek de; kalite, hijyen, ürün güvenliği gibi standartlarda süreçlere otomatik endekslenerek değişimi kaçıramamaya gayret ediyoruz.

Personel seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?
Önce kendine yetebilen, ahlaki standartlara ve problem çözebilme yeteneğine sahip çalışan bizim için ön şarttır. Sonrasında mesleki gelişimi bizim üretim standart ve ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek düzeyde olmalıdır. Haricen meslek liseleri ve üniversiteler ile de protokoller yapıp işletmemizde istihdam yaratıyoruz. Bu sayede tüm personelleri okullu alaylı olarak harmanlamayı amaçlıyoruz.  

Sizce müşteriler neden sizi tercih etmelidirler?
Asgari standardı güvenilir ve iyi ürünü doğru yerlerden,  en ekonomik şekilde temin etmek olan paydaşlarımız,  bizi tercih etmekteler.

Müşterileriniz güllaç alırken nelere dikkat etmeleri gerekir?
Güllaç yufkası günümüzde bir çok merdiven altı kayıtsız üretim yerlerinde sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda yapıldığı ve paketlendiği için tüketicilerin bu ürünü alırken çok dikkatli davranması gerekmektedir. Alınan paketin üzerinde öncelikle işletme kayıt numarası, sağlığa uygun hijyenik ambalajlarda üretildiğinin ibareleri, enerji ve besin öğelerinin açıkça yazılı olduğu kısımlar, alerjen uyarılarının ve tavsiye edilen tüketim tarihinin (TETT) ve parti numaralarının ink jet baskılı olarak bulunmalarına dikkat etmelidirler. Ayrıca firmalar izlenebilirliklerini artık ambalaj üzerlerine koydukları q-r kodlar ile de sağlamaktadırlar. Bunun haricinde güllaç yufkaları bilinen yerlerden alınmalıdır.   Gıda güvenliği ve kalite süreçlerini ürün üzerinde takip edebilecekleri ürünü tercih etmeliler. En ekonomik ürün en güvenli ve standartları içinde üretilmiş güvenilir üründür. Güllaç geleneksel haliyle kendine has kokuda ve kendine has beyaz renkte kırılgan yapıdadır.   Nem almamış kırılganlığı olan, lekesiz, ham haliyle ağızda dağılan, kokusuz bir ürün olmalıdır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Sorumluluk alarak bütün sezon boyunca yaptığımız üretimin, en uygun şekilde sevenlerimiz ve paydaşlarımızla buluşabilmesi ve onlara mahcup olmadan dönemi tamamlayabilmek birincil hedefimizdir. Ayrıca ürünü yurt dışı platformlarda ülkemiz adına sevdirip tanıtımını yapmak zamandan bağımsız olarak hedeflerimiz arasındadır. Bu süreçleri yaşarken tek hedefimiz karlılık değildir. Bunu izah edebilmenin önemli kriterlerinden birisi de, 139 yıldır bu işi sevgi ve sabırla yapıyor olmamızdır.