Şakiroğulları Pide Börek Salonu

“1970 yılından bu yana yaklaşık 50 yıldır müşterilerimize hizmet veriyoruz. Yaptığımız ürünlerin kalitesinden taviz vermeden, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, insan sağlığına önem verip, hijyen ve temizlik kurallarına uyarak ürünlerimizi müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz ” diyen marka sahiplerinden Ayhan Tokat sorularımızı yanıtladı. 

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
47 yaşındayım. Mesleğe küçük yaşlarda ilkokula giderken, okuldan arta kalan zamanlarda babam ve amcamın yanında çalışarak başladım. İlkokulu bitirdikten sonra ise çalışma hayatım devamlı hale geldi. Çıraklık, bulaşıkçılık, garsonluk, tezgahtarlık gibi çeşitli kademelerde çalıştım. 

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman, kimler tarafından kuruldu?
Babam ve amcam 1970 Şakiroğlu Pastanesini 1970 yılında kurdular. 1970 yılından bu tarafa halen devam ediyoruz. Amcam ve babam emekli olduktan sonra, şuan 2. Kuşak olarak ben ve 3 kardeşim mesleğimizi sürdürüyoruz.  Fatih’te de bir şubemiz bulunuyor. 2 kardeş Ortaköy’de iki kardeş ise Fatih’te çalışıyor. 

Bu işe nasıl başladınız. Bu işi yapmanızda size yol gösteren ustalar arasında kimleri sayabilirsiniz?
6-7 yaşlarından itibaren babam ve amcamın yanına gelerek ufak tefek işler yapıyordum. İlkokulu bitirdikten sonra ise tam olarak çalışmaya başladım. Çıraklık, bulaşıkçılık, garsonluk, tezgahtarlık derken 25 yılı aşkın bir süredir bu şekilde çalışma hayatına devam ediyorum. Babam ve amcalarım sayesinde bu işi öğrendim. Bana bu işi öğretip sevdiren kişiler babam ve amcalarımdır. 

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ürünlerimizin ağırlığını Kastamonu kır pidesi ve börek çeşitleri oluşturuyor. Bunun yanı sıra simit, poğaça çeşitleri, açma çeşitlerimiz, soğuk sandviçler ve çeşitli hamur işleri de bulunuyor. Satışını yaptığımız bütün ürünlerin üretimini kendimiz yapıyoruz. Dışarıdan kesinlikle bir şey almıyoruz. 

Yaptığınız ürünleri kimlere pazarlıyorsunuz. Müşterileriniz kimler?
Her kesimden müşterimiz bulunuyor. Bu çevrede ikamet eden insanların yanı sıra buradaki esnaf, çalışan işçi ve memurlar müşterilerimiz arasında yer alıyor. 

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Özellikle son zamanlarda bu ay aldığımız ürünü gelecek ay aynı rakamlara temin edemiyoruz. Kullandığımız malzemelere gelen zamları biz aynı şekilde müşterimize yansıtamıyoruz. Yılda en fazla iki kere cüzi miktarda zam yapıyoruz. Aldığımız unundan tutun yumurtasına kadar yılı geçtik artık neredeyse ayda bir zam geliyor. Hükümetin buna çare bulması lazım.

Geçmişten bu güne baktığınızda en çok neyin değiştiğini görüyorsunuz? Bundan 15-20 yıl öncesine baktığımız zaman piyasada bu işi yapan fazla kimse yoktu. Bugün ise rakip çok ve rekabet üst seviyede. İşini hakkıyla yapan meslektaşlarımız ön plana çıkıyordu. Şimdi ise kaliteli iş yapmanın fazla bir önemi kalmadı. İnsanların alım gücü düştüğü için fiyat ön plana çıkmaya başladı. Eski yıllarda çalışmak daha zevkliydi, müşterilerle samimiyet daha fazlaydı. Biz müşterimizin hepsini tanıyorduk. Şu anda yeni yetişen genç nesil fazla, samimiyet kuramıyorsun. Önceden mahalle kültürü vardı. Mahalle yaşantısı vardı. Şuanda o mahalle yaşantısı olmadığı için eski hava yok, eski tat yok. Aynı hizmet var ama aynı samimiyet yok. Eskiden gelen müşterinin ailesine kadar tanıyorduk. Ama şimdi o samimiyet yok. Komşuluk ilişkileri vardı, şimdi maalesef yok. 
Bizim yaptığımız iş insan sağlığıyla direk olarak bağlantılı olduğu için genel hijyen kurallarını bilen ve dikkat eden, müşteriye karşı nasıl davranması gerektiğini bilen, işini severek ve isteyerek çalışan personelleri tercih ediyoruz. Bunun yanı sıra tecrübeli olması da önem taşıyor. Eğer bir börek ustası alacaksak bu kişinin gerçekten işini hakkıyla yapması, müşterilerin isteğine göre hareket etmesi bizim için önemlidir. 

Sizce müşteriler neden sizi tercih etmelidirler?
Biz uzun yıllardır hem Fatih şubemizde hem de Ortaköy şubemizde uzun yıllardır hizmet verdiğimiz için müşterilerimiz bizi tanıyor. Dükkanlarımın temizliğinden ve hijyeninden kimse şüphe duymuyor. Aynı zamanda ürettiğimiz ürünlerin kalitesi kesinlikle tartışılmaz. Biz işimizi hakkıyla yapıyoruz. Müşteri parasını verip ürün aldığında, verdiği paranın karşılığını alıp almadığına bakıyor. Bizde bu nedenle kaliteden taviz vermeden, güler yüzle hizmet veriyoruz. Bu durumda müşterilerin bizi tercih etmesini sağlıyor. 
Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Şu an için 4 kardeş olarak 2 şubemizle müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Birkaç yıl sonra 2 şube daha açmak gibi bir hedefimiz bulunuyor. Bu şekilde her kardeş bir şubenin başına geçmiş olacak. 

Oda hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Rahmetli amcam zamanından beri odaya üyeyiz. Amcam Muzaffer Başkan döneminde yönetimde yer alıyordu. Senelerce yönetimde görev alarak meslektaşlarımıza hizmet verdi. Şimdi ise bu görevi biz devraldık ve Başkanımız Aykut Bey ve yönetimde ki diğer arkadaşlarla meslektaşlarımız için çalışmalarımıza devam ediyoruz.