Tereyağlı Kruvasan

MALZEMELER
250 gram un,
20 gram toz şeker,
5 gram tuz,
6 gram hazır maya,
10 gram bal,
50 gram süt,
125 gram su,
25 gram tereyağı (hamur için),
125 gram tereyağı (hamur katmanı için) ve
1 adet yumurta.

YAPILIŞI:
Sırasıyla 125 gram su, 50 gram süt, 6 gram hazır maya, 10 gram bal, 20 gram toz şeker, 5 gram tuz ve 250 gram unu karıştırınız ve hamur hale getiriniz. Hazırlanan hamura önceden iyice yumuşatılmış 25 gram tereyağını ilave ederek tekrar yoğurunuz. Gıda poşetine alarak 6 saat buzdolabında dinlendiriniz. 125 gram tereyağını ise yağlı kâğıt üzerine alarak 20cm en ve boy olacak şekilde elle kare hale getirip buzdolabına koyarız.

Hamuru aynı şekilde merdane yardımıyla 20 santimetreye 40 santimetre eninde açarız. Hamurun bir tarafına tereyağını koyarız ve diğer hamuru üzerine kapatırız.
Merdane yardımıyla hafifçe döverek hamuru 3 misli uzatırız. 3`e katlarız ve üzerine kapatarak buzdolabına koyarız. 30 dakika dinlendirilir. Dolaptan çıkardığımız hamuru aynı şekilde merdane ile 3 misli uzatıp ve tekrar üçe katlayarak buzdolabına koyarız. 30 dakika dinlendirilir. Hamuru tekrar 3 misli uzatıp, önce 4 eşit parçaya böleriz ve sonra her bir parçayı üçgen olacak şekilde 2 köşeden karşılıklı keseriz. Hamuru hafifçe uzatarak kalın kısmından ince kısmına kadar sıkmadan yuvarlarız ve ucu altta kalacak şekilde tavaya alırız. Oda ısısında 2 saat mayalanmasını bekleriz. Üzerine yumurta sarısı sürüp ve isteğe göre fındık, ceviz vs. ile süsleriz. 180 derece sıcaklıkta ortalama 16-18 dakika pişiririz. Fırının orta rafını kullanılmalıdır. Çevresi pembeleşince tepsiyi fırından çıkarın ve tel üzerine soğumaya bırakın. Afiyet olsun.