Sevgili Vefakar Çalışkan Meslektaşlarım,

Tüm dünyaya yayılan Covid-19 (Yeni Koronavirüs) salgını, sadece halk sağlığını olumsuz yönde etkilemedi, aynı zamanda ekonominin temel taşlarından biri olan yiyecek içecek sektörü de Covid-19 salgınından olumsuz yönde etkilendi ve büyük bir kriz ile karşı karşıya kalmıştır. Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla bazı yiyecek ve içecek işletmelerinin kapatılma kararı, paket – servis ve gel-al şeklinde hizmet vermesi, bireylerin sosyal mesafe kuralına uymak için dışarıda herhangi bir şey yemek istememesi ve gıda güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığı konusundaki endişeleri ve odamıza bağlı bağlı küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin hepsinde paket servis alt yapısı bulunmaması gibi nedenlerden dolayı yiyecek içecek sektöründe önemli derecede gelir ve iş kayıpları yaşanmıştır.
Kısıtlama ve alınan tedbirler nedeniyle zor günler geçiren esnafımızın çalışma şartlarını iyileştirmeye ve sizlerden gelen konuları ilgili kurumlara aktarmaya devam ediyoruz. Üyelerimiz ve halkın sağlığı için tüm tedbirleri alıp, imkânlarımız ölçüsünde ne gerekiyorsa yapmaya gayret ettik. Yapılması gerekenler konusunda da her kapıyı çalarak ilgililerle temasa geçtik.

Bu süreçte oda olarak;
➤ Covid-19 salgın önlemlerine istinaden çıkartılan genelge ve kanunlar hakkında bilgilendirmeleri sosyal medya, sms ve whatsapp yoluyla değerli üyelerimizle paylaştık.
➤ Pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak için imkanlar dahilinde faizsiz ve uygun kredi talebinde bulunarak Halk bankası aracılığıyla 25.000 TL uygun kredi ve ticari kart imkanı sağladık.
➤ Halk bankası aracılığıyla kullandırılan kredi ödemelerinin ertelenmesini sağladık.
➤ Salgından en çok etkilenen yiyecek içecek sektörümüzde faaliyet gösteren esnafımıza hibe desteği talebinde bulunarak toplamda 3.000 TL Gelir kaybı ve 2.250 TL kira desteği imkanı sağladık.
➤ Salgının seyri neticesinde işleri büyük oranda azalan işletmelerimiz için personel ödemelerinde kolaylık ve hibe sağlamak adına ilgili kurumlara talepte bulunarak kısa çalışma ödeneği nakit desteği ve prim desteği imkânı sağladık.
➤ Vergi indirimi talebinde bulunarak yiyecek içecek sektörümüzdeki %8 olan KDV oranını Haziran 2021 sonuna kadar %1’e indirmeyi sağladık.
➤ Salgının yayılma hızını önlemek için alınan tedbirler neticesinde kapatılan işyerlerimizin HES kodu uygulamasıyla açılmasını sağladık.
➤ Kısıtlamalar nedeniyle odamıza bağlı işletmelerimize getirilen masa sandalye kaldırılarak paket servis ve gel-al şeklinde hizmet verilmesi ve çalışma saati sınırlamasında ilgili kurumlara talep de bulunarak masa sandalye hizmetinin sağlanması ve çalışma saatlerinde iyileştirmeler sağladık.
➤ Kira ödemelerinde ilgili kurumdan destek talebi bulunarak geçerli olan %10’luk stopaj vergisi indirimi sağladık.
➤ Federasyonumuz, Birliğimiz, siyasi parti temsilcileri ve Milletvekilleri ile görüşerek/toplantılar yaparak sektörümüzdeki sorunları ve taleplerimizi ilettik.
➤ Ticaret Bakanlığı’nın zincir marketlerin yapısı ve işleyişi için hazırlanan düzenleme için odamızdan istediği görüş neticesinde; Pastane ve unlu mamullerde üretilip satılması gereken az dayanıklı taze pastane ürünleri; pasta, sütlü tatlı, simit, kurabiye, şuruplu tatlıların zincir marketlerde yasaklanmasını talep ettik.
➤ Ben; Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu, İlçe Belediye Başkanlarımız, STK, Oda ve Meslek Birlikleri Temsilcilerimiz, AFAD’da İstanbul’umuzda artan vakaları azaltmak adına düzenlenen dinamik denetim süreci toplantısına katıldım.
➤ Değerli üyelerimize daha iyi, kaliteli hizmet sunabilmek için Şişli’de bulunan esnaf odamızı yeniledik.
➤ Tv, radyo, dergi ve sosyal medya kanallarıyla vatandaşlarımıza maske, mesafe ve hijyen konusunda hatırlatmalarda bulunduk.
➤ Sosyal mesafe kurallarına riayet ederek meslektaşlarımız ile bir araya geldik.
➤ Genel Sekreterimiz Sefa ÖZKAN’ın büyük gayretleriyle sık sık değişen kısıtlamalar ve alınan tedbirler nedeniyle kafa karışıklığını gidermek ve şikayetlere çözüm üretmek için, 7/24 hizmet vererek değerli üyelerimizin yanında olduk.

Pandemi sürecinin başından itibaren büyük bir gayret sarf eden; sağlık çalışanlarımıza odamız adına teşekkür ediyorum. Gelecek günlerin, salgınının tamamen bittiği ve hepimizin eski normal hayatına döndüğü bir dönem olmasını temenni ediyorum. Bunun gerçekleşmesi adına tüm paydaşlarımızı, kamu otoritesinin aldığı kararlara, bilim kurulu üyelerinin açıklamalarına ve özellikle hijyen, sosyal mesafe ve izolasyondan başlamak üzere kurallara, riayet etmeye davet ediyorum. Sağlıklı ve huzurlu günlerde tatlı yiyerek, tatlı konuşarak görüşmek ümidiyle. Hoşçakalın