Emine Kubat ‘la Tatlı Sohbetler

Butik Pasta “Şeker Hamurlu Pasta” olarak algılansa da, aslında hem dış dekoru hem de iç lezzeti ile tamamen kişiye özel hazırlanan bir üründür. Butik Pasta; pastanın sanatla buluşma noktası olarak da nitelendirdiğimiz için “Pasta Sanatı - Şeker Sanatı” olarak da isimlendirmek doğru olur.

Seri üretim olarak üretilmez. Pandispanyalar yumurta akı ile kabartılır, içinde kabartma tozu yada herhangi bir katkı maddesi yoktur. Özenle pişirilen “Pastacı Kreması” ve “Ganaj” denilen gerçek çikolata parçalarından elde edilen çikolata kreması kullanılır. Bu sebepledir ki bir dilim yenilen pastanın tadı damakta kalır. Krem Şanti butik pasta hazırlanırken kullanılan bir ürün değildir. Bu da Butik Pastayı Pastane Pastasından ayırıcı en önemli özelliktir. 

Lezzet ve görsel bir arada demiştik. Dekor da lezzet kadar gösterişli olan ürünlerdir. Müşterinin aklından geçen hayalinin pastaya aktarılma kısmıdır. Belki bir anısının, sevdiği bir film karesinin ya da kokusunu içine çektiği bir çiçeğin pastasının üzerinde olmasını istemesi ile başlayan bir serüvendir.
Butik Pastacıların “Siz hayal edin biz gerçekleştirelim” söylemi de tam da bu anlamda kullanılabilecek en doğru ifadedir bana kalırsa. Figürlerin ve dekorların hazırlanması, pandispanya ve kremaların hazırlanması birbirleriyle buluşmaları 2-3 gününü alır bir Butik Pastacının.

Tualine ince ince resmini işleyen bir ressam edasıyla işler pastasını. Her pasta yeni bir heyecandır, çünkü her pasta iç malzemesinden tutun dışındaki dekoruna yazı stiline kadar sadece isteye özel üretilir. Hazır pastası yoktur elinde bir Butik Pastacının. Kullanılan malzemeler, hazırlanma
süresi ve en önemlisi de verilen emeği de düşünecek olursak fiyat oranı diğer pastalara göre daha yüksektir. Yapılan iş tam anlamıyla görsel bir sanat olunca, sarf edilen emeği göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum. Kalitenin, özenle tasarlanmış halidir “Butik Pasta” ve bu tasarımı sizler için özenle hazırlayan sanatçıdır “Butik Pastacı”... Anlatmakla bitmez Butik Pastacının, pasta yapma sevdası. Eli şeker hamuruyla buluşan kişi, kolay kolay bırakmaz artık bu işi ve o an başlar hikâyesi.

Günümüzde büyük bir sektör haline gelen “ Butik Pastacılık “ gün geçtikçe pastacılık sektörünün içinde büyük bir yer ve önem kazanmıştır. Butik Pastacılığın en önemli reçetesi katkısız pişen ürünlerinin yanı sıra yapılan figürleridir. Bir figürün yapım aşamaları bu sektörün en önemli reçetesidir bana göre. Sizlerle farklı reçeteler elbette paylaşacağız ama madem ilk yazımız Butik Pasta Sanatı oldu o zaman en uygun reçeteyi sizlere bu sayımızda, Butik Pastacılar Derneği üyelerimizden Mevlüde Müngen ‘in hazırlandığı, aşama aşama resimlediği “Kırmızı Başlıklı Kız” yapımı görselleriyle paylaşalım. Sevgiyle ve tatlı sohbetler de kalmaya devam edin. Butik Pastacıların “Siz hayal edin biz gerçekleştirelim” söylemi en doğru ifadedir. Figürlerin ve dekorların hazırlanması, pandispanya ve kremaların hazırlanması birbirleriyle buluşmaları 2-3 gününü alır bir
Butik Pastacının.