Marasta Dondurma

“Maraş Dövme Dondurmasını en son teknolojik makinelerle el değmeden otomatik sistemde üreterek tüketicilerimizin evlerine götürebileceği boyut ve ölçülerde üretimini ve satışını yapmaktadır” diyen firma yetkilileri sorularımızı yanıtladı.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamız 2006 yılında kurumsallaşarak şirket haline dönüştürülmüştür. Dondurma sektöründeki geçmişimiz kurucu ortaklarımızdan sayın Abdulkadir Oğuzların 30 yılı aşkın bir süre önce kendi adına çalıştırdığı işletmeyi açmasına kadar dayanmaktadır. Abdulkadir Bey, Mersin Taşucu’nda dondurma imalatı ve satışın icra etmiş ancak beklediği satış potansiyelini yakalayamayınca komşu şehrimiz Malatya’ya işyerini taşımıştır. İkinci memleketi olarak kabul ettiği Malatya ilinde dondurma imalatı, pasta imalatı, tatlı imalatı ve satışları ile kendini günden güne geliştirmiştir. Kendi adıyla kurduğu ve patentini aldığı ADO markasıyla ününe ün katarak Malatyalıların gönlüne taht kurmuştur.

Nihayetinde tek başına yetiştiremeyeceği bir taleple karşılaşınca memleketi Kahramanmaraş’ta dondurma imalatı ve toptan satışı yapmak üzere fabrika açmıştır. Marasta Dondurma adı altında açılan fabrikada oğulları ile birlikte yöneterek kaliteli Maraş Dondurmasını Türkiye ve talep eden diğer ülkelere pazarlamaktadır. İstanbul’da kendi bölge depomuz ile Marmara ve Ege Bölgemize hitap etmekteyiz. Yine Bursa ilimizde kendi depomuz ile Bursa ili ve çevresine dondurma dağıtımı yapmaktayız. Ayrıca Kayseri, Ankara ve Van illerimizde de bölge bayilerimiz ile tüketicilerimize toptan dağıtım yapmaktayız.

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz?
Öncelikle Kahramanmaraş’ın geleneksel lezzeti Maraş Dondurması üzerine ağırlık vererek doğal Maraş Dövme Dondurmasını en son teknolojik makinelerle el değmeden otomatik sistemde üreterek tüketicilerimizin evlerine götürebileceği boyut ve ölçülerde üretimini ve satışını yapmaktadır. 500 gram, 250 gram ve 100 gram olmak üzere Maraş sade dövme dondurmasını üretmektedir. Sade dondurmamız haricinde 500 gram kaplarda kakaolu, Antep fıstıklı, kakao-sade karışık, kakao-fıstık-sade karışık ve fıstık-sade karışık olmak üzere paket ürün çeşitlerimizde bulunmaktadır. Ayrıca Maraş sade dondurması haricinde yaklaşık 50 çeşit meyveli dondurma da gerçek meyveler kullanılarak üretilmektedir. Mevsiminde aldığımız meyveleri kendi tesisimizde temizleyip üretime hazır hale getirmekteyiz. Meyveli dondurmalarımızda evlere götürebileceğimiz küçük kaplar halinde değil de 4 kilogramlık endüstriyel kaplarda üretilerek müşterilerimize sunulmaktadır.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Oldukça geniş bir kitleye hitap etmekteyiz. Tabii gidebildiğimiz yere kadar. Toptancı olduğumuz için son tüketici ile birebir muhatap olmamaktayız. Perakende satış yapan ve ürünlerimizin toptan dağıtımını yapan kaliteli ürün ve kaliteli hizmeti seven müşterilerimiz vardır. Müşteri tercihinde büyük işletme-küçük işletme veya büyük esnaf-küçük esnaf ayırımı yapmıyoruz. Sektörümüz ile alakalı çalışan doğal ürünü tercih eden ve yaptığı işi severek yapan müşteriler ile çalışmaktayız. Maraş dondurmasını menüsünde bulundurmak ve satmak isteyen herkes ile görüşme yapar ve yetişebildiğimiz kadarıyla hizmetimizi sunarız.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebiliriz?
Üretimini yaptığımız dondurma ürünlerinin tamamen doğal olması nedeniyle maliyetlerinde herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Kendimizin yemediği bir ürünü başkalarına da yedirmeyelim, felsefesi ile üretim yaptığımızdan kaliteden ödün vermemekteyiz. Kaliteli ürün her zaman diğer ürünlere kıyasla doğal olarak kendini fiyat açısından fark ettirmektedir. Ürettiğimiz dondurmalar kaliteli ve doğal oldukları için bizimle aynı pazarı paylaşan rakiplerimize kıyasla fiyatımız, rakip firmaların fiyatlarına oranla yüksek kalmaktadır. Tabi belirlediğimiz fiyatımız sezonluk olduğu için sezon sonuna kadar değişmemektedir. Alımlarımızda çok aşırı bir değişkenlik olmadığı sürece fiyatlarımız sezon başlangıcında belirlediğimiz fiyatlar olarak sezonu kapatmaktayız.

Ekonominin gidişatı ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle bir üretici olarak kullandığımız hammaddelerimizin tamamının Türkiye’de üretildiğini ifade edelim. Ancak üretimimizin ana hammaddesini oluşturan süt, salep ve şeker diğer ürünlerde olduğu gibi dövizin yükselmesinden ve enflasyon oranlarımızdan olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum bizim alım gücümüzü zorlaştırmakta ve satış fiyatı belirleyebilmemize olumsuzluk teşkil etmektedir. Yerli hammadde kullanmamıza karşın özellikle dolar, iç piyasamızdaki alımlarımızda çok etkili bir yere sahiptir. Örnekleyecek olursak, sütü ele alalım. İnekten ve keçiden elde edilen sütün dolarla ne alakası var şeklinde düşünebiliriz. Yaz aylarında otlattığımız hayvanlarımızı ne yazık ki kış aylarında hazır yem ile beslemek zorunda kalan çiftçilerimiz bu yemleri döviz kuruna bağlı olarak almaktadırlar. Hayvanların beslenmelerindeki maliyet artışı ister-istemez sütün birim fiyatını etkilemektedir. Bugün ne yazık ki yerli üretimimiz olan sütü dahi dolara endeksli olarak almak zorunda kalıyoruz. Böyle bir tablo bizim gibi üreticiler açısından olumsuzluk ortamı oluşturmaktadır. Satıştaki kar oranımızı minimum düzeye çekerek hizmet vermek zorunda kalmaktayız.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Bizimle çalışmayı tercih eden müşterilerimize vermiş olduğumuz sözlerin tamamını yerine getirmekteyiz. Ayrıca tarafımıza iletmiş oldukları olumlu veya olumsuz talepleri ve tavsiyelerini değerlendirerek geri dönüş sağlamaktayız.

Ürünlerimiz tamamen doğal olduğundan (hadi canım, dondurmaların hepsi de aynı düşüncesi karşısında) kaliteli ve doğal ürüne kaybedilmiş olan güveni, ürünün tadına baktırarak kazanmaya çalışıyoruz ve emin olun yüzde yüz müşteri memnuniyeti alıyoruz. Bu hususta kendimize rakip tanımıyoruz. Talep edilen ürünlerin sevkiyatlarını zamanında ve organize bir şekilde yapmaktayız. Bu şekilde sözlerini yerine getiren ve ürün temini konusunda kendini üzmeyen, ilk sevkiyatta aldığı ürünün devamını alabilme ayrıcalığı hissettiren bir üretici ve dağıtıcı ile karşılaşan müşterilerimiz bizleri diğer firmalara karşı tercih ediyorlar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Dondurma sektörü de ülkemizde tam anlamıyla bilinmemektedir. Özellikle Maraş dondurması yılın dört mevsiminde de tüketilen bir üründür. Ülkemizde sadece yaz aylarında tüketilmekte. Dondurma tanıtımında yeterli olamamaktayız. Kahramanmaraş ilimiz Maraş dondurması ile bilindiği halde reklamı diğer soft dondurmalar kadar yapılmadığından, gerçek anlamıyla bilinmemektedir. Tüketicileri ve müşterilerimizi Maraş Dondurmasının yılın dört mevsiminde de tüketilebileceği konusunda kendi imkanlarımız çerçevesinde bilinçlendirmeye çalışmaktayız. Bu konudaki çalışmalarımız devam edecektir.
Yaz aylarında sezonluk olarak çalıştığımız için ürün tanıtma ve işimizi icra etme konusunda kısıtlı bir zaman aralığına (Nisan-Ağustos arası) sahibiz. Bu süre zarfında mevcut pazar payımızı genişletmeye ve yurtdışı ihracatlarını artırmaya odaklanmaktayız. Yetiştirebildiğimiz kadar çeşitli fuarlara katılarak Maraş Dondurmasını ve markamızı tanıtmaya devam edeceğiz.