Merve Pastanesi

 “Birinci sınıf malzeme kullanarak, birinci sınıf ustalığımızla, 50 yıla yaklaşan tecrübemiz ile kaliteden ödün vermeden, güler yüzümüzle müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz” diyen firma sahibi Emre Üstün sorularımızı yanıtladı.
Yaptığınız ürünleri kimlere pazarlıyorsunuz. Müşterileriniz kimler?
Uzun süredir aynı mahallede hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz arasında mahalle halkının yanı sıra burada esnaf olan ve çalışan kişilerde bulunuyor. 
Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Kullanmış olduğumuz ürünler 1. Sınıf, ustalık 1. Sınıf, ücretlerimiz piyasa Sartlarında gayet ideal. 

Kullanılan ürünlerinin fiyatlarının yükselmesi sizi nasıl etkiliyor?
Tedarikçilerimizden almış olduğumuz hammadde zaman zaman haftalık bazda artış gösteriyor, lakin buna rağmen biz müşterilerimize bunu yansıtamıyoruz.
Bu gün, güzel ve kaliteli bir tatlı yemek için kilosuna ne kadar para ayırmalıyız. Bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Kaliteli, içerisine birinci sınıf malzeme konulmuş bir baklavanın ortalama 90 TL olması gerekir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve içine konulan fıstığın miktarı azalırsa bu miktar biraz daha aşağıya düşecektir. Aynı şekilde kaliteli, hakkıyla yapılmış 4 kişilik bir pastanın da ortalama 50 TL civarında olması gerekir. İyi mal iyi işçilik ve iyi hizmet maalesef ucuza temin edilmiyor.

Görüyoruz bazı yerlerde çok ucuza tatlı satılıyor. Bu tatlılarda ne kullanılıyor ki bu kadar ucuza mal oluyor?
Sahte ürünler ya da muadil ürünler kullanılarak çok ucuza baklava, tatlı ya da pasta üretilebiliyor. Tahsis ürün kullanmak hem ahlaken hem de kanunen yasak, lakin bazı kendini bilmez işletmeler bunları kullanmaya devam ediyorlar. Bu durum da işini gerçekten hakkıyla yapan, kalitesinden taviz vermeyen işletmeleri olumsuz etkiliyor. 

Geçmişten bu güne baktığınızda en çok neyin değiştiğini görüyorsunuz? Teknolojin gelişimi ile birlikte insanlardaki en büyük değişim tüketim çılgınlığı olduğunu düşünüyorum. Tüketim çılgınlığıyla birlikte maalesef israf da artmaya başladı. 

Personel seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?
Bizim yanımızda çalışan personeller genellikle uzun süreler çalışmış oluyor. Bizim burada yetişip, bizim istediğimiz gibi işini yapıyor. Dışarıdan personel almamız gerekirse de işini bilen, liyakatli, temiz ve titiz olmasına dikkat ediyoruz.  

Sizce müşteriler neden sizi tercih etmelidirler?
Biz 40 yıla yakın bir süredir aynı yerde müşterilerimize hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz bizi tanır, biz de onları tanırız. 
Ürünümüzün kalitesini ve sağlık açısından zararlı maddeler kullanmayacağımızı müşterilerimiz iyi bilir. Ayrıca taze, kaliteli ürün ve güler yüzlü hizmet temel felsefemizdir. Bu da müşterilerin bizi tercih etmesini sağlıyor. 

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
İnşallah bu yıl ağustos ayında dükkânımızı yenilemeyi, tadilat yapmayı planlıyoruz. Klasik bir pastane deneyimini insanlara 2020 yılında modern çağın gereksinimleri ile birlikte müşterilerimize sunacağız. Dostlarımızı yeni sezonda bekliyoruz.

Bunların dışında sizin eklemek istediğiniz başka şeyler varsa lütfen ekleyin? Meslektaşlarımıza her konuda danışmanlık yaptığımı da söylemek isterim. Dükkân lok asyön seçiminden, dükkân dekoruna, teshir reyonlarından, menü ürün planlamasına kadar aklılarındaki her soruyu cevaplamaya ücretsiz olarak sunmaya hazırım. Tüm meslektaşlarıma hayırlı işler dilerim.