Kılıç Eldiven, Büyüme Hedefiyle Üretimlerine Devam Ediyor

Isıya dayanıklı eldiven alanında uzmanlaşan Kılıç Eldiven, ısıl işlemin olduğu sektörlerde kullanılmak üzere çeşitli eldivenler üretiyor. Farklı sektörlerdeki kullanım alanları ve müşteri istekleri doğrultusunda farklı üretim modelleri sunan Kılıç Eldiven, aynı zamanda yurt dışı pazarlara ürünlerini ihraç ediyor.

Üretimini yaptıkları eldivenlere her geçen gün talebin arttığını belirten Kılıç Eldiven yetkilisi Ertuğrul Kılıç, geçtiğimiz sene yurt dışı ihracat hacmini yüzde 45 arttırıp iç pazarda da yüzde 33’lük bir büyüme gerçekleştirdiklerini söylüyor. Özellikle yurt içinde yerli eldiven kullanımını arttırarak hem iç hem dış piyasada büyüme hedeflediklerini belirten Kılıç dergimize bilgiler verdi.

Kılıç Eldiven hakkında bize bilgi verir misiniz?
Firmamız 1998 yılında İstanbul’da Halis Kılıç tarafından kurulan Kılıç Ticaret San. Eldiven ve Deri İş Güv. Malz. İmalatı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Deri eldivenlerde, Çin piyasası ile rekabet zorlaşmasından dolayı ısıya dayanıklı eldivenler üretmeye başlamış, 2005 yılında Salih Kılıç tarafından Kılıç Eldiven olarak cari değiştirmiş ve “KILIÇ” marka tescilini almıştır.

TSE’nin 2005 yılında yaygınlaşması itibari ile TSE başvurusunu yapmış ve iş güvenliği alanında TSE EN407 belgesini alan ilk firma olmuştur. Firmamız her geçen gün, teknolojik gelişmeleri takip ederek kendini yenileyen bir firma olma yolunda ilerlemektedir. Kılıç Eldiven, 2006 yılında ilk ihracatını Avrupa’ya gerçekleştirmiş, ağırlıklı olarak kanserojen madde içermeyen muflon eldivenler ve kevlar eldivenlerini üretmeye devam etmektedir.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ağırlıklı olarak ısıya dayanıklı eldivenler üzerinde üretim gerçekleştirmekteyiz. Muflon, kevlar ve deri eldiven olarak üretim yapmaktayız. Aslında üretmiş olduğumuz eldivenler, kullanım alanına göre ve müşterinin isteği doğrultusunda değişmektedir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kullanıcıların ürünlerimizden memnun kalmaları için gereken özveri ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hedeflediğiniz sektörler hangileri?
Hedef kitlemiz, esasında ısıl işlemin olduğu her yer diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse alüminyum, döküm, demir çelik, makine üretim, catering ve cam fabrikaları gibi ısı ile temas eden personellerin olduğu her yerde olmaya çalışıyoruz.

2006 yılında ilk ihracatınızı gerçekleştirdiğinizden bahsettiniz. Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
Evet, ilk ihracatımızı Avrupa’ya gerçekleştirdiğimizden bahsetmiştim. Genellikle Balkan ülkelerine ve Afrika bölgesine ihracat gerçekleştiriyoruz. En yakın zamanda da ABD ile çalışmalarımızı hızlandırmayı planlıyoruz.

2021 hedeflerinizi paylaşır mısınız?
Üretmiş olduğumuz ürünlere her geçen gün talep artıyor. Firmamız 2020 yılında 2019 yılına göre % 45 ihracatını artırmış ve yerel piyasada % 33’lük bir büyüme gerçekleştirmiştir. 2020 yılındaki hedeflerimiz her yıl olduğu gibi ülkemizdeki ithalatı azaltıp ihracata artırmaya yöneliktir. İhracatımızda % 50-55’lik bir büyüme bandına çıkmayı, yerel piyasamızda da ithal eldivenler yerine yerli üretim eldivenlerin kullanımı arttırarak %45-50’lik büyümeyi hedefliyoruz.
Bu keyifli sohbeti gerçekleştirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.