Türkiye’nin Yağ Uzmanı: SAVOLA GIDA

Unvanı 2017 yılında Savola Gıda Türkiye olarak değişen ve Yudum markası başta olmak üzere yüksek kalite standartlarındaki ürünlerini elli yıldır tüketicileriyle buluşturan şirket, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Kısa süre önce Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına giriş yaparak ev dışı tüketim sektöründe de güçlü bir oyuncu olma hedefini ortaya koyan Savola Gıda Türkiye hakkında Burak Türköz ile konuştuk.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Ev dışı tüketim sektöründe 2000 yılından bu yana çalışıyorum. Savola Gıda Türkiye ailesine, margarin tesisinin kurulduğu Temmuz 2018 tarihinde katıldım.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum Gıda, üretimine 1975 yılında İstanbul Haliç’teki fabrikasında başladı. Fabrikanın 1984 yılında Ayvalık’a taşınmasıyla birlikte yeni yatırımlarla zeytinyağının yanı sıra yemeklik ayçiçek ve mısır yağında da üretim yolculuğu başladı. Şirketimizin unvanı 2017 yılında Savola Gıda Türkiye olarak değişti. Elli yıl önce bu topraklarda doğan Yudum markası başta olmak üzere yüksek kalite standartlarla ürettiğimiz ürünleri, tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Şirketimiz Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam ederek Nisan 2018’de yüksek teknolojiye sahip margarin üretim tesisini faaliyete aldı. Böylece Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına giriş yaptık. Sava ve Vala markalı ürünlerimizin üretildiği bu yeni üretim tesisimiz, yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine sahip. Bu yatırım aynı zamanda ev dışı tüketim sektöründe de güçlü bir oyuncu olma hedefimizi göstermektedir. Pazar payımızdaki artış da bunu net şekilde ortaya koymaktadır.

Faaliyet sahanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Ana üretim alanı yağ olan Savola Gıda Türkiye’nin, ülkemizin yağ uzmanı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’deki hikayesi 50 yılı bulan Yudum, hemen her eve giren bir marka. Hepimizin mutfağında yer aldığını ve her birimizin bir Yudum hikayesi olduğunu söylersek yanılmayız. Yudum’un yağ konusundaki bu uzmanlığını hane tüketiminin dışında ev dışı tüketim kanalına taşıdık. Yudum’un 50 yıllık uzmanlığı ve kalitesini, ülkemizdeki HORECA, pastacılık ve endüstriyel kanallardaki müşterilerimizle buluşturuyoruz. Özetleyecek olursak; ev dışı tüketim kanalında sektörün tüm alt noktalarına ulaşmaktayız. HORECA satış kanalımız ile tüm hotel, restoran ve cafelere; pastacılık satış kanalımız ile pastane, unlu mamül, baklava ve börekçilere ve endüstriyel satış kanalımız ile paketli ürün üreticilerine ulaşıyoruz.

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
HORECA, pastacılık ve endüstriyel alanlarda üretim yapan müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri portföyümüzde sunuyoruz. Pazarın ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler geliştirmeyi de ilke edindik. Son olarak bitkisel pastacılık yağı Vala markamızın yeni ürünü Vala Bella Rende Rende’yi kuru poğaça yapan ustaların kullanımına sunduk. Su içermeyen bu yenilikçi ürün, özellikle kuru poğaça üretimindeki performansıyla öne çıkıyor. Vala Bella Rende Rende, poğaça hazırlığı sürecinde bloklara ayırma, 12 saat bekletme ve rendeleme gibi aşamaları ortadan kaldırıyor. Ürün direkt hamur ile buluşturuluyor ve bu sayede fırın ustalarını gereksiz zahmetlerden kurtararak iş verimliliğini arttırıyor ve zamandan tasarruf sağlıyor. Esnek yapısı sayesinde tur verilerek yapılan hamurlarda, tur verilme işlemi sırasında hamurla bütünleşerek hamur içerisinde homojen dağılması sayesinde maksimum çıtırlık, parlaklık ve kabarma performansı sağlıyor. Mükemmel kıvamı ve lezzeti yakalamak için profesyonel ekipler tarafından üç yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirilen Vala Bella Rende Rende’yi de Ayvalık’taki tesislerimizde üretiyoruz. Bunun yanında yarım asırlık deneyimle Yudum Profesyonel Ayçiçek Yağı ve Egemden Zeytinyağı ile de sektöre hizmet veriyoruz.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Savola Gıda Türkiye olarak değer zincirinin başından sonuna kadar düşünülerek yönetilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda tedarik sürecimizden başlayarak nihai ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturduğumuz noktaya kadar zincirin tüm halkalarını özenle analiz ediyoruz. Her aşamada en doğru ve verimli yöntemleri kullanarak müşterilerimiz için doğru çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.

Sizce müşteriler neden firmanızı tercih etmeliler? Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Az önce de belirttiğim üzere Savola Gıda Türkiye’nin, yağ uzmanı. Ayvalık’taki tesisimiz, Türkiye’nin tohum yağları, zeytinyağı ve margarin üretimi gerçekleştiren ilk uzman tesis. Margarin tesisimiz de Türkiye’de son teknoloji ile kurulmuş en genç ve en modern margarin tesisi olma özelliğini taşıyor. Her şeyden önce üretim tesisimize giren her bir ürün için hammadde kabulünden başlayarak üretimin her safhasında denetim ve analiz süreçlerini titiz bir şekilde yürütüyoruz. Tüm ürünlerimiz için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu parametreler doğrultusunda üretim ve analiz süreçlerini gerçekleştiriyoruz.

Sektör ve pazar lideri bir firma olarak tüm girdi ve proseslerde gıda güvenliği ile ilgili risklerin tanımlanmasını, değerlendirilmesini ve kontrolünü sağlayarak, müşteri ve tüketicilerimizin beklentilerini karşılayan, ulusal ve uluslararası mevzuatla uyumlu ve kaliteli ürünler sunuyoruz. Uluslararası arenada faaliyet gösteren bir holdingin parçası olmanın avantajı ile global araştırma ve geliştirme ekibimizin her türlü desteğini alıyoruz. Örneğin trendleri sıkı sıkıya takip ediyoruz ve globaldeki know-how’ı Türkiye’deki çalışmalarımıza taşıyoruz. Türkiye’deki müşterilerimizin de her zaman güven duydukları çözüm ortağı olmak amacındayız. Bu doğrultuda satış ve Ar-Ge ekiplerimiz ile uzman şeflerimiz müşterilerimizle birebir iletişimde kalıyor ve bu sayede müşterilerimizin ihtiyacını anlıyoruz. Ardından her müşterimize ‘tailor-made’ diyebileceğimiz özel ürünler, çözümler sunuyoruz. Savola Gıda Türkiye olarak uzmanlığımızı ve ölçeğimizi profesyonel çözümler yaratmak için kullanıyoruz.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Müşterilerimizin ve tüketicilerimizin teveccühünü kazanmak için ekibimizin her üyesi büyük bir gayretle çalışıyor. Hammadde tedariği aşamasından başlayarak bütün üretim aşamalarında kalite süreçleri bizim için çok önemli. Nitekim en büyük ekiplerimizden birini Kalite Güvence ve Kontrol Ekibi oluşturuyor. Üretim tesisimize giren her hammaddeden nihai ürüne kadar tüm ürünlerimiz uzman ekiplerimizin kalite kontrollerinden geçmektedir. Ulusal ve uluslararası arenada kazandığımız pek çok ödül ve sertifikalarımız da bunu doğrular niteliktedir. Yudum’un 50 yıldır Türkiye’nin en sevilen markası olması da bütün ekibimizin fedakar ve kalite odaklı çalışmasının sonucudur.

Ekonominin gidişatı ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye büyük bir ülke; sadece nüfus açısından değil endüstri ve altyapı açısından da gelişmiş bir ülke. Eğitimli bir nüfusa sahibiz ve Avrupa’nın en büyük 5 ekonomisinden biriyiz. Biz Türkiye’nin gücüne ve bölgesindeki potansiyeline inanıyoruz. Bu nedenle de üretimlerimize ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Son teknoloji kullanarak kurduğumuz margarin tesisisi yatırımımız da bunun bir göstergesi. Kısa süre içinde de sektörün önemli oyuncularından birisi haline geldik. Önümüzdeki dönemde özellikle inovatif ürünler geliştirmek amacıyla yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Firma olarak önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Müşterilerimizin en güvenilir çözüm ortağı olarak yenilikçi ürünler sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Değer zincirini bir bütün olarak gördüğümü ifade etmiştim. Bu doğrultuda yerli üretimin artırılması için önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu projeler ile müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşmasının sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlıyoruz. Projelerimizden ilki olan ‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’ni 2020 yılında, Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteği ile başlattık. Proje ile Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi, verim ve kalite bakımından dünya pazarında söz sahibi olunmasını sağlayacak yüksek kaliteli yerli çeşitler elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıca ayçiçeği tarımı yapan çiftçilere eğitim ve yayın çalışmaları ile teknik uygulama desteği de sağlanıyor. Tekirdağ ve Konya’daki çiftçiler ile yaptığımız deneme ekimlerin ve hasatın ardından bu yıl Adana’daki çiftçiler ile buluşuyoruz.
Bu projemiz devam ederken 2022 yılı başında yine Tohum Derneği iş birliği ve İzmir, Muğla ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlükleri ile halihazırda verimsiz durumda olan delice ağaçları için Delice Tipi Zeytin Ağaçlarının Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni başlattık. Projede İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün teknik desteğini alıyoruz.
http://savolagida.com.tr/