Ülkemızın Yağ Uzmanı: Savola Gıda Türkıye

Savola Gıda Türkiye, bugün sıvı yağ pazarında Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile Türkiye’nin yıllardır en çok tercih edilen ve sevilen sıvı yağlarını üretiyor. Sıvı yağ raflarını inovatif ürünlerle buluşturan marka, Kızartma Ustası ve Omega 3 ile zenginleştirilmiş yağın yanı sıra besin değeri bakımından zengin bir bahar at olan zerdeçalı Y udum Zerdeçallı Ayçiçek Yağı adı al tında tüketicilerinin beğenisine sunuyor. Bununla birlikte Sava ve Vala markalarıyla da endüstriyel ve pastacılık yağlarında üreticilerin güvenilir çözüm ortaklığını sürdürüyor.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’de sıvı yağ sektörünün lideri Yudum Gıda, üretimine 1975 yılında İstanbul Haliç’teki fabrikasında başladı. Fabrikanın 1984 yılında Ayvalık’a taşınmasıyla birlikte yeni yatırımlarla zeytinyağının yanı sıra yemeklik ayçiçek ve mısır yağında da üretim yolculuğu başladı. Şirketimizin unvanı 2017 yılında Savola Gıda Türkiye olarak değişti. 50 yıl önce bu topr aklarda doğan Yudum markası başta olmak üzere yüksek kalite standartlarıyla ürettiğimiz ürünleri, tüketicilerimizle buluşturuyoruz.

Şirketimiz Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam ederek Nisan 2018’de yüksek teknolojiye sahip margarin üretim tesisini faaliyete geçirdi. Böylece Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına giriş yaptık. Sava ve Vala markalı ürünlerimizin üretildiği bu yeni üretim tesisimiz, yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine sahiptir. Bu yatırım, Savola Gıda Türkiye olarak ev dışı tüketim sektöründe de güçlü bir oyuncu olma hedefimizin bir göstergesidir.
Pazar payımızdaki artış da bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Savola Gıda Türkiye’nin ürün gamı hakkında bilgi verir misiniz? Ürünlerinizi geliştirirken nelere dikkat ediyorsunuz?
Her şeyden önce ana üretim alanı yağ olan Savola Gıda Türkiye’nin, ülkemizin yağ uzmanı olduğunu söyleyebiliriz. Ayçiçek yağı, zeytinyağı ve mısır yağı ürünlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz.
Savola Gıda Türkiye olarak bugün sıvı yağ pazarında Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile Türkiye’nin yıllardır en çok tercih edilen ve sevilen sıvı yağlarını üretiyoruz. Bunun yanı sıra ekibimizin titiz çalışmalarla geliştirdiği yeniliklerle sıvı yağ raflarını inovatif ürünlerle buluşturuyoruz.
Sadece kızartmalarda kullanılan ve daha iyi sonuç alınan Kızartma Ustası ve Omega 3 ile zenginleştirilmiş yağı geliştirdik. Bu yıl başında da besin değeri bakımından zengin bir baharat
olan zerdeçalı, ayçiçek yağı ile buluşturduk ve Yudum Zerdeçallı Ayçiçek Yağı’nı ürettik. Sava ve Vala markalarıyla da endüstriyel ve pastacılık yağlarında üreticilerin güvenilir bir çözüm ortağıyız. Ürünlerimizi tüketici ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştiriyoruz. Uluslararası arenada faaliyet gösteren bir holdingin parçası olmanın avantajı ile global araştırma ve geliştirme ekibimizin desteğini alıyoruz. Globaldeki know-how’ı Türkiye’deki çalışmalarımıza taşıyoruz, trendleri sıkı sıkıya takip ediyoruz.

Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Yeni ürününüz Vala Bella Rende Rende hakkında bilgi alabilir miyiz?
Savola Gıda Türkiye’nin ana üretim alanı yağ ve ülkemizin yağ uzmanı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’deki hikayesi 50 yılı bulan Y udum, neredeyse her eve giren bir marka. Yudum’un yarım asırlık uzmanlığını ve kalitesini, ülkemizdeki HORECA, pastacılık ve endüstriyel kanallardaki müşterilerimizle buluşturuyoruz. HORECA satış kanalımız ile tüm hotel, restoran ve cafelere; pastacılık satış kanalımız ile pastane, unlu mamül, baklava ve börekçilere ve endüstriyel satış kanalımız ile paketli ürün üreten üreticilere ulaşıyoruz.

HORECA, pastacılık ve endüstriyel alanlarda üretim yapan müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm
ürünleri portföyümüzde sunuyoruz. Portföyümüzde natürel sızma zeytinyağlarından riviera zeytinyağına, ayçiçek yağından mısır yağına kadar HORECA müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu sıvı yağ ürünleri yer alıyor. Endüstriyel ve pastacılık yağlarında da müşterilerimizin çözüm ortağı olmanın gururunu taşıyoruz. Yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler geliş tirme ilkemiz doğrultusunda Ar-Ge ekiplerimiz, bitkisel pastacılık yağı Vala markamızın yeni ürünü Vala Bella Rende Rende’yi geliştirdi. Su içermeyen bu yenilikçi ürün, özellikle kuru poğaça üretimindeki performansıyla öne çıkıyor. Bu özel ürün, mükemmel kıvam ve lezzeti yakalamak için profesyonel ekipler tarafından üç yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirildi. 

Vala Bella Rende Rende’nin kullanıcılarına faydası nedir? Diğer ürünlere göre avantajlarını sizden dinleyebilir miyiz?
Vala Bella Rende Rende, poğaça hazırlığı sürecinde bloklara ayırma, 12 saat bekletme ve rendeleme gibi aşamaları ortadan kaldırıyor. Ürün direkt hamur ile buluşturulduğu için pastane ve börek ustalarını gereksiz zahmetlerden kurtararak zamandan tasarruf sağlıyor. Esnek yapısı
sayesinde tur verilerek yapılan hamurlarda, tur verilme işlemi sırasında hamurla bütünleşerek hamur içerisinde homojen dağılması sayesinde maksimum çıtırlık, parlaklık ve kabarma performansı sağlıyor.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Üretim süreçlerimizdeki titizlik ve hassasiyet, her zaman aynı kalite ve lezzeti tüketicilerimize sunmamızı sağlıyor. Üretim tesisimize giren her bir ürün için hammadde kabulünden başlayarak üretimin her safhasında denetim ve analiz süreçlerini titiz bir şekilde yürütüyoruz. Tüm ürünlerimiz için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu parametreler doğrultusunda üretim ve analiz süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Böylece tüketicilerimizin beklentilerini karşılayan, ulusal ve uluslararası mevzuatla uyumlu ve kaliteli ürünler sunuyoruz. Az önce bahsettiğim gibi globaldeki know-how’ı da Türkiye’deki çalışmalarımıza taşıyoruz.

Sizden Savola Gıda Türkiye’nin sosyal sorumluluk çalışmalarını da dinlemek isteriz. Yerli üretimin ar tırılması için önemli sosy al sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu projeler ile müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşmasının sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlıyoruz. Projelerimizden ilki olan ‘Y erli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’ni 2020 yılında, Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteği ile başlattık. Proje ile Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi, verim ve kalite bakımından dünya pazarında söz sahibi olunmasını sağlayacak yüksek kaliteli yerli çeşitler elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıca ayçiçeği tarımı yapan çiftçilere eğitim ve yayın çalışmaları ile teknik uygulama desteği de sağlanıyor.

Tekirdağ ve Konya’daki çiftçiler ile yaptığımız deneme ekimlerinin ve hasatın ardından bu yıl Adana’daki çiftçiler ile buluştuk. Adana’da hasat edilen ayçiçek tohumlarına yapılacak testler ve değerlendirmeler ile üç yıldır elde edilen en verimli yerli tohumlar belirlenecek. Tohumların belirlenmesini takiben Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü’ne müracaat ederek tescil sürecini başlatacağız. 2022 yılında yine Tohum Derneği iş birliği ile verimsiz durumdaki delice ağaçları için Delice Tipi Zeytin Ağaçlarının Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni başlattık. İlk olarak Manisa’da başlattığımız projede bu yıl Aydın’da aşılama yapıldı. 2024’te de Türkiye’nin farklı bir bölgesinde yapacağımız çalışmalar ile binlerce delice tipi zeytin ağacı aşılanmış olacak. Ekonomiye kazandırılan zeytin ağaçları sayesinde çiftçilerin desteklenmesini sağlıyoruz.

Zeytinyağı odaklı ikinci projemiz ise Egem’in Bereketi Kadının Emeği projesidir. Sektörümüzde kadın istihdamını artırmaya yönelik tek örnek olan projemizle önemli bir misyonu sahiplenerek ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen Ayvalıklı kadınlara destek oluyoruz.
https://savolagida.com.tr/