Mado Dünya Çapında Bilinen Bir Dondurma Markasıdır

MEHMET SAİT KANBUR; “MADO DÜNYA ÇAPINDA BİLİNEN BİR DONDURMA MARKASIDIR.”

Dondurma geçmişi 1850’li yıllara kadar uzanan MADO, Maraş dondurması anlamına geliyor.
Markalaşma çalışmalarında MADO ile Maraş dondurmasının kendi yöresini hatırlatmasına özen
gösterdiklerini söyleyen Mehmet Sait Kanbur, Anadolu’ya has dokunun kaybolmaması için her ayrıntıyı özel olarak düşündüklerini belirtiyor.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Mehmet Sait Kanbur - Mado Yönetim Kurulu Başkanı: Kahramanmaraş, 1949 doğumluyum. Ailemizin 150 yıllık bir geçmişe sahip olan dondurmacılık geleneğini, geleceğe taşımak üzere
markamızın AR-GE ve üretim sürecini yönetiyorum. Babam, dedesi ile birlikte dondurmacılık yapmış. Biz de üç kardeş, bu mesleğe çocuk yaşta girdik. Babamız ve dedemizle dondurmacılık yaptık. Ben ve iki erkek kardeşim, ilkokuldan itibaren okul çıkışlarında 25 metre karelik dükkânımızda çırak olarak çalışırdık. Şu an geldiğimiz noktada Türkiye’de 320, dünyada ise 33 ülkede 75 şubelik bir organizasyonu yönetiyoruz.

Şirketinizin kuruluş ve gelişimsüreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Dondurma geçmişimiz 1850’li yıllara kadar uzanmaktadır. MADO; Maraş dondurması anlamına gelmektedir. “Dondurmamızın vatanından çıkıp dünyaya yayılması, kendi ismiyle olmalıdır” düşüncesiyle markalaştık. Markalaşma çalışmalarımızda MADO ile Maraş dondurmasının kendi yöresini hatırlatmasına özen gösterdik ve Anadolu’ya has dokunun kaybolmaması için her ayrıntıyı özel olarak düşündük. İstanbul, Caddebostan’a ilk Mado şubemizi 1993 yılında açtık. İlk on yılda yaklaşık 100 şubeye ulaştık. Mado olarak Türkiye’de ve dünyada dondurmacılık sektörüne yön veren, cafe sektörüne ise ivme kazandıran bir marka olarak yolumuza devam ediyoruz.

Faaliyet sahanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Genel merkezimiz Kahramanmaraş’ta ve üretimimizin tamamını burada yapmaktayız. Ana mamulümüzü de burada işliyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir’de bölge müdürlüklerimiz bulunuyor. Bölge müdürlüklerimizde yarı mamulü işliyoruz. Operasyonun en büyük halkası Kahramanmaraş’taki fabrikamızdadır. Tüm Şubelerimize merkez fabrikamızdan haftalık sevkiyat yapıyoruz. Altmışaltı dönüm üzerine kurulu üretim merkezimizde dondurma, tatlı, sütlü tatlı, pasta, börek unlu mamul, yöresel ürünler ve yöresel yemekleri üretiyoruz. Saatte 5 ton dondurma üretme kapasitesine sahibiz. Yurt dışına ihraç ettiğimiz ürünlerimizi de buradaki fabrikamızda üretiyoruz.

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretimimizdeki ana kalemler; dondurma, şerbetli tatlı, börek, sütlü tatlı, pasta, hediyelik tezgâh önü ürünler, yöresel ürünler, yöresel yemekler olmakla birlikte menümüz oldukça zengindir. Mağazalarımızda satışa sunduğumuz ürünler sadece üretimini merkezimizde yaptıklarımızdan ibaret değildir. Şubelerimizde hazırlanan ve misafirlerimize sunulan ürün gruplarımız da mevcuttur ki bunlar kahvaltı, yemek, içecek ve salata gruplarından oluşmaktadır.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Müşteri portföyümüz her ne kadar 35-55 yaş arası olsa da dondurma 7’den 70’e herkesin tüketmek istediği vazgeçilmez bir lezzettir. Bu nedenle genç-yaşlı her kesime hitap ediyoruz. Özellikle
geleceğin yetişkinleri olan çocuk misafirlerimiz bizim için çok kıymetlidir.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Fiyat politikamızı piyasa pazar araştırmalarına göre belirliyoruz. Tüketicilerin tüketim alışkanlıkları, satın alma gücü ve pazardaki hareketlerini belirli aralıklarla analiz ediyoruz. Bu iş için
çalışan ayrı bir operasyon birimimiz var. Operasyon ekibimiz her ay piyasa fiyat araştırmalarını düzenli olarak yapıyor. Ekip arkadaşlarımızın yaptığı araştırma sonuçları değerlendirilerek ortak bir fikirde buluşuyoruz. Elbette hammadde satınalma sürecinde de çok titiz davrandığımız için hammadde fiyatlarımızın fiyat politikamıza doğrudan etkisi oluyor.

Sizce müşteriler neden firmanızı tercih etmeliler?
Dondurmamızda keçi sütü ve salep kullanmamız, Mado’nun diğer dondurmalardan farklı bir özelliğe sahip olduğunu ortaya koymaktadır. En önemli özelliğimiz dondurmamızdaki doğallığın yanı sıra yılların birikiminden oluşan ustalığıdır. Diğer bir deyişle, Maraş dondurmasının içeriği süt, salep, şeker ve ustalıktan oluşmaktadır. Dondurma bizim kalemiz olması nedeniyle söze dondurma ile başladım, ancak Mado bugün dünya çapında bilinen bir dondurma markasıdır. Türk insanı markamıza sahip çıkarak, markamızın gelişimi ve büyümesi için Mado’yu tercih etmelidir. Bugün Türk ekonomisine katkı sağlayan, istihdam fırsatı sunan bir marka olmamız ülkemizin ekonomisi için de çok değerlidir.

Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Çatal bıçak kullanılarak yenilebilen dondurma alışkanlığını Türkiye’ye ve dünyaya Mado olarak biz kazandırdık. Çatal bıçakla dondurma yemek bizim coğrafyamızda bir kültürdür. Bu kültürü farklı kültürlere taşımak bizim için bir ayrıcalık oldu.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Öncelikle ürettiğimiz tüm ürünlerin arkasındayız. Geri bildirim ve müşteri memnuniyeti markamızın olmazsa olmazıdır. Ürünlerimizin üretim süreçleri noktasında ISO&HACCP Kalite ve Gıda Güvenliği ve BRC (British Retail Consortium) belgelendirmelerimiz mevcuttur.

Ekonominin gidişatı ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Pandemiden bu yana mevcut ekonomik dalgalanma sadece Türkiye’yi değil maalesef dünyayı etkileyen bir durumdur. Özellikle hammadde ve lojistik maliyetler hem ülkemizi hem de bizi çok
ciddi şekilde etkiledi. Biz de bu durumu tüketiciye en az şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.

Firma olarak önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Önümüzdeki süreçte Asya Pasifik ülkelerinde ve Avrupa’da büyümeyi arzu ediyoruz. Türkiye’de ise her ilde bir Mado hedefliyoruz.