ARIK KUTU MATBAA

“Otuz m2 küçük bir mekanda üretime başladık. İki yıl gibi kısa bir sürede şirketleşerek büyüme yoluna gittik. Yaptığımız işin kaliteli olması nedeniyle her geçen gün müş teri sayımızı artırarak, sektörde adımızdan söz ettiren bir marka haline gelmeyi başardık” diyen firma sahibi Adem Arık sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Adana doğumluyum. 30 yıldır matbaacılık sektörünün içerisinde yer almaktayım.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1988 yılında Meslek Lisesi sınavlarına girerek Adana Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi Matbaa bölümünü kazandım. Ve böylece Matbaacılık sektörüne ilk adımı atmış oldum. Okuldan mezun olduktan sonra kendi kişisel azim ve gayretlerimiz sonucunda 1996 yılında bu işin ticaretini yapmaya başladım. O sıralar fason üretim yaptırıyordum. İlerleyen yıllarda toplamda 30 metrekare olan ufak bir atölye kurarak imalat işine adım atmış oldum. İki yıl içerisinde şirketleşerek, matbaacılık alanında adından söz ettiren, aranılan bir firma olmayı başardık.

Faaliyet sahanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Sektör içerisinde daha çok hazır gıda paketi, ambalaj üretimi gibi alanlarda etkimizi
gösterdik. Her türlü ambalaj üretimini yapacak kapasiteye sahibiz. Ambalaj olarak faaliyetimiz
gıda kutuları üzerine yoğunlaşmaktadır. Faaliyet sahamızda, hangi firmanın ne tür ihtiyacı varsa buna bağlı kalarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Gıda sektörü başta olmak üzere, bütün sektörlerin kutu ihtiyaçlarını karşılamak üzere portföyümüzü geliştirmekteyiz.

Müşteriler neden firmanızı tercih etmeliler?
Kaliteli ürün, hızlı teslimat, düşük maliyet prensiplerine bağlı kalarak üretim yapmaktayız. Öncelikle kaliteyi ön plana çıkartmak isteyen müşterilerin tercih noktasıyız. Vermiş olduğu paranın tam karşılığını almak isteyenlerin yanındayız. Ürettiğimiz ambalajları sattıktan sonra kesinlikle işimiz bitmiyor. Müşterimize verdiğimiz ürünün her zaman arkasında duruyoruz.

Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Sektör içerisinde çözümsüz gözüken problemleri, aklın ve bilimin ışığında çözerek sektöre farklı bir bakış açısı getiriyoruz. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda ambalajlarımızı tasarlayıp, üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Müşterilerin isteklerini, şikayetlerini ve önerilerini önemsiyoruz. Müşteriyle yaptığımız mutabakata bağlı kalmaya çalışıyoruz. Üretmiş olduğumuz ürünün daima arkasındayız.

Firma olarak önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Değişen ve büyüyen ambalaj sektöründe Çukurova başta olmak üzere Türkiye genelinde kendi alanımızda en iyi olma hedefindeyiz. Bu doğrultuda değişen teknolojiye ayak uydurarak, kendimizi yenileyerek yolumuza devam ediyoruz.