İRO MAKİNA

ZEKERİYA AKGÜN: “UNLU MAMUL ÜRETİCİLERİNE DÜNYADA KONUSUNDA LİDER OLAN İSVİÇRE BURGDORF, SEWEER A.G. MAKİNELERİNİ ÖNERİYORUZ”

İsviçre malı Rondo Burgdorf (Seweer A.G.) makinelerinin tanıtım ve satışını yapan IRO Makine Tic. Ltd. Şti., yeni yatırım yapmak isteyen ve işini daha da büyütmeye çalışan unlu mamul üreticilerine, donuk ve mayalı hamurların da kullanılabildiği, dünyada konusunda lider olan İsviçre Burgdorf, Seweer A.G. (Rondo) makinelerini öneriyor.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Zekeriya Akgün - Satış ve Pazarlama Sorumlusu: Firmamız çalışmalarına, 1984 yılında IRO Gıda San. Ltd. Şti. olarak Gimat Gıda Toptancıları Sanayi Sitesinde “Donuk Ürünler” (milföy, pizza, kurvasan, daniş börekleri) üreterek başladı. Donuk ürünlerin Türkiye’de hızla yaygınlık kazanmasıyla birlikte, firmamız bu alanda önderlik yapmaya başladı. Bu konuda, yeni yatırım yapmak isteyen ve işini daha da büyüterek makineleşmeye çalışan müşterilerimize, donuk ve mayalı hamurların da kullanılabildiği, dünyada konusunda lider olan İsviçre Burgdorf, Seweer A.G. (Rondo) makinelerini tanıtıyor ve satışını yapıyoruz. Bu bağlamda, firma sahiplerimizden Orhan Küçükbiçmen, İlhan Küçükbiçmen, Rıdvan Küçükbiçmen’in öncülük yaptığını belirtmeliyim.
İlhan Küçükbiçmen 1994 yılında, IRO Gıda’dan ayrılarak İsviçre malı Rondo Burgdorf (Seweer A.G.) makinelerini tanıtmaya, satışını, servis, yedek parça ve diğer hizmetlerini vermeye IRO Makine Tic. Ltd. Şti. olarak başladı. Bu tarihten itibaren gıda (hamur) üreticisi değil, sadece yurt dışında kendi konusunda lider olmuş ve son teknoloji ile üretilen makine satış pazarlama, servis yedek parça ve benzeri hizmetleri vermeye devam etmektedir.

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz?
Firmamızda, dünyada pazarında unlu mamullerin kullanıldığı makineler konusunda lider olan şirketlerin makinelerinin satışı ve tanıtımı yapılmaktadır. Bunlar arasında hamur açma ve işlem makinelerinde Rondo Burgdorf; milföy, pizza, kurvasan, baklava, mantı, suböreği, mayalı donuk hamurlar ile ziro stres hamurlarda, yumuşak hamurların işlenmesinde özellikle Ronda makineleri tercih edilir. Hamur yoğurma kazanlarında ise Diosna markası öne çıkmaktadır. Diosna’nın hamur mikser (kazan) üretmekte olup, spiral ve Wendel olarak iki tip hamur yoğurma makineleri bulunmaktadır. Özellikle sert hamurlarda çok fazla tercih edilmekte olup, son yıllarda su oranı hemen hemen hiç olmayan baklava, mantı, suböreği, şeker hamuru gibi sert hamurlarda Wendel modeli kullanılmaktadır. Hamur yoğurma sırasında tahmini % 3 suyu hamura daha fazla hapsetmektedir. Bu sayede hamurlar daha yumuşak ve ürün piştikten sonra daha lezzetli olmaktadır.

Diğer ürünler ise; hamur bölme ve yuvarlama da ERIKA RECORD; yatay ve dikey dilimleme makineleri KRUMBEIN; ekler, patoşu, kuru pasta, makaroni, kurabiye sert hamur dökme makineleri MIMAC; taş tabanlı ve konveksiyonel elektrikli fırınlar MIWE; hamur bölme ve yuvarlama makinesi SOTTORIVA; vakum altında pişirici ve parçalayıcı krema makinesi ROBOQBO; dolum (FILLING) makineleri UNIFILLER; donuk kek ve yaş pasta dikey dilimleme makinesi FOODTOOLS; krema, çikolata, dondurma makinesi BRAVO; yumurta çırpma ve planet mikser makineleri STARMIX; bulaşık yıkama makineleri VELOX; Automatik unlu mamuller üretim tam otomosyan-üretim hatları ALIMAC; ekşi maya tankları , un solo makineleri AGREFLEX’tir.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamızın müşterileri başta baklavacılar, donuk ürün üreticileri, pastacılar, fırıncılar, oteller olmak üzere unlu mamul üreticileridir.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Sözleşmelerimizi, Euro ya da Dolar olarak serbest piyasa satış kuru üzerinden yapmaktayız. 

Fiyatlarda yaşanan aşırı artışı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun sebepleri sizce neler?
Maalesef fiyatlara müdahale edemiyoruz. Bildiğiniz gibi dünyada da ekonomik krizden dolayı, özellikle Pandemi dolayısıyla, tüm yedek ve elektronik parçalarda işçilik maliyetleri, makine fiyatlarında her 3, 6 ay ya da yılda bir % 7 ile % 10 arasında fiyat artışına neden olmaktadır. Rusya ve Ukrayna’daki savaş da fiyat artışlarını etkilemektedir. Temsilcisi olduğumuz firmalardan, Euro’nun Türk lirası karşısında çok kur farkı olması dolayısıyla müşterilerimiz için çok çok özel fiyatlar istemekteyiz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Önümüzdeki dönemde hedefimiz, her yıl olduğu gibi dünyada ve Türkiye’de gelişen teknolojiyi ve yurt dışında unlu mamuller konusuna giren fuarları takip ederek, tüm bilgi ve gelişimleri takip etmek.