CALİFORNİA CEVİZLİ ELMALI TURTA

İÇİNDEKİLER
3 su bardağı çok amaçlı un
20 yemek kaşığı soğuk tereyağı, 1/2-inç küpler halinde kesin
3 yemek kaşığı şeker
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 bardak su

Dolgu:
3 pound granny smith elma, soyulmuş, özlü ve 1/2-inç kalınlığında dilimlenmiş
1/4 su bardağı tereyağı
1 su bardağı California Ceviz, iri kıyılmış
1/2 su bardağı esmer şeker
3 yemek kaşığı mısır nişastası
1 yemek kaşığı tarçın
1/8 çay kaşığı tuz

Süsleme:
1 yumurta beyazı, çırpılmış
1 yemek kaşığı toz şeker

HAZIRLIKLAR
Kabuk hazırlamak için, 1 su bardağı un, tereyağı, şeker ve tuzu kürek eki ile donatılmış bir stand miksere koyun. Sert bir macun oluşana kadar düşük hızda birlikte kremleyin. Kalan unu ve buzlu suyu ekleyin ve kasenin kenarlarından ayrılan esnek bir hamur oluşana kadar çırpın. Hamuru iki parçaya bölün ve her birini 6 inçlik bir disk haline getirin; plastikle sarın ve en az 1 saat veya sertleşene kadar soğutun. Dolguyu hazırlamak için fırını 425°’ye ısıtın. Cevizleri bir fırın tepsisine koyun ve 5 ila 7 dakika veya hafifçe kızarana kadar kızartın; fırından çıkarın. Elma dilimlerini geniş kenarlı bir fırın tepsisine yerleştirin ve üzerine tereyağı sürün. 10 dakika pişirin, sonra karıştırın ve 5 dakika daha pişirin. Soğumaya bırakın. Cevizleri elma, esmer şeker, mısır nişastası, tarçın ve tuzla birlikte geniş bir kaseye koyun. Hamuru 1/8-inç kalınlığında iki parça parşömen arasında veya hafifçe unlanmış temiz bir çalışma yüzeyinde açın, 1 yaprak hamuru bir oklava üzerine yayın ve derin bir turta tepsisine kaldırın ve tabana bastırın. Elma karışımı ile doldurun. İkinci hamur parçasını 1/8 inç kalınlığında yuvarlayın ve ardından bir kafes üstü için 3/4 ila 1 inçlik şeritler halinde kesin. Yaklaşık 1 inç aralıklarla eşit aralıklarla bir yönde giden şeritleri düzenleyin. Her bir şeridi turtanın ortasına doğru soyun ve bir hamur şeridini diğer yönde yerleştirin. sonra şeritleri tekrar katlayın.
Pastanın yarısını kaplayana kadar tekrarlayın, ardından diğer tarafı da aynı şekilde bitirin. Çıkan kafes parçalarından herhangi birini çanağın kenarına kadar kesin. Fazla alt kabuğu fazla kafesin kenarına katlayın ve parmaklarınızla dekoratif bir şekilde kıvırın. En üste yumurta beyazı sürün ve şeker serpin. 55 ila 60 dakika
veya elmalar yumuşayana ve üst kısmı altın rengi kahverengi olana kadar pişirin, kabuk çok çabuk kızarırsa folyo ile örtün. Dilimlemeden önce tamamen soğumaya bırakın.